standard

Kartouzská kočka je středně velká až velká kočka na první pohled rozeznatelná od ruské modré a britské modré kočky. Křížení kartouzské kočky s těmito plemeny je nežádoucí.

Hlava – široká v základně s dobře vyvinutou lebkou, která není vyklenutá s úzkou plochou mezi ušima. Čelisti dávají hlavě tvar obráceného lichoběžníku, širokého v základně, úzkého na vrcholu. Nos je široký a rovný, jeho špička vyčnívá před čelisti.

Uši jsou střední velikosti postavené vysoko na hlavě mírně vystupující do strany. Dávají kočce bystrý pohled.

Oči má velké a otevřené, ne příliš kulaté; horní okraj je lehce vytažen nahoru. Svěží a živé barvy, od tmavě žluté až po tmavě měděnou; bez stopy zelené, nesmí být slzavé či bledé. Přednost se dává sytému zabarvení.

Tělo – Pevné, statné, svalnaté. Široký, dobře vyvinutý hrudník. Především kocouři musí působit silným dojmem. Končetiny jsou střední délky v poměru k tělu; se silnými svaly, nepříliš vysoké s velkými tlapkami. Ocas je střední délky v poměru k tělu. Může se zužovat, ale konec ocasu musí být zakulacený. Stejné barvy jako tělo. Srst je lesklá, hustá; lehce vlnitá podsada. Dvojitá srst dává dojem vztyčených chlupů. Povoleny jsou všechny odstíny modré, od světle modrošedé po tmavě modrošedou, přičemž jsou preferovány světlejší odstíny. Čenich, polštářky tlapek jsou modrošedé.